Функціональна гібридна реваскуляризація з вимірюванням фракційного коронарного кровотоку у пацієнтів із багатосудинним ураженням коронарних артерій
Анотація
Шунтування коронарних артерій без використання апарату штучного кровообігу з мінімально інвазивних доступів стає новим напрямом у хірургічному лікуванні ішемічної хвороби серця. У статті представлено досвід шунтування коронарних артерій без використання апарату штучного кровообігу з мінімально інвазивного доступу, поєднаного з гібридною реваскуляризацією з вимірюванням фракційного коронарного кровотоку та стентуванням функціонально значущих стенозів коронарних артерій. Комбінація хірургічної реваскуляризації з інтервенційним методом додає об’єктивні ознаки поліпшення клінічної картини у пацієнтів з ішемічною хворобою серця поряд із низьким рівнем рестенозу та тромбозу стентів ІІ–ІІІ покоління порівняно з аутовенозними трансплантатами. Гібридна реваскуляризація проводиться у два етапи: першим етапом здійснюється шунтування передньої міжшлуночкової артерії (анастомоз LIMA-LAD), другим етапом (на третій день після екстракції дренажної трубки та надійного гемостазу) виконується інтервенційне втручання. Після ангіографічно підтвердженого функціонування шунта LIMA-LAD, згідно з локальним протоколом, виконується вимірювання фракційного коронарного кровотоку та стентування функціонально значущих стенозів коронарних артерій. Таким чином виконується подвійний контроль функціонування шунта: першим етапом в операційній – шляхом вимірювання швидкості кровотоку та відсутності судинного спротиву флоуметром, другим етапом – ангіографічно.
Мета роботи – представлення досвіду функціональної гібридної реваскуляризації шляхом вимірювання фракційного коронарного кровотоку у пацієнтів із мультисудинним ураженням коронарних артерій.
Висновки. Гібридна реваскуляризація міокарда змінює «стандартний» підхід до шунтування артерій із вираженим стенозом на реваскуляризацію з вимірюванням фракційного коронарного кровотоку та стентуванням функціонально значущих стенозів, що дає можливість знизити ризик операції на серці, поєднуючи беззаперечні переваги коронарного шунтування, поряд із низьким рівнем рестенозу та тромбозу, порівняно з використанням аутовенозних шунтів.